Anne Baba olmanın yolları

Images

18.06.2018

Yıldız Anaokulu

Anne Baba olmanın yolları

ANNE BABA OLMANIN YOLLARI

*Bütün acıyan yerleri öpün.

*Parklara çocuğunuzla gidip beraber sallanın.

*Anne ve babaların da hata yapabileceğini gösterin, yeri geldiğinde ondan özür dileyin.

*Çocuğunuzun, yanınızda olmadığı anlarda onu ne kadar sevdiğinizi, özlediğinizi açıkça belirtin.

*Çocuğunuzu bir meyve, sebze bahçesine götürüp, meyveleri ya da sebzeleri kendisinin kopartmasına izin verin, bunun yanında meyve, sebzelerin ne şekilde büyüdüklerini, hangi ağaçlara sahip olduklarını gösterin.

*Birlikte gazete, dergi okumaya çalışın, eğer okuyacak düzeydeyse bırakın onun komik okumasıyla zevk almaya çalışın.

*Eğer koşmaktan zevk alıyorsanız, onun yanınızda bisikletle eşlik etmesine izin verin.

*”Ben sana demiştim” demek yerine, “olmadığına üzüldüm canım” ya da “bir keresinde bana da aynısı olmuştu” ya da “biliyorum bu senin için çok zor tatlım” gibi sözler söyleyin.

*Çocuğunuzun yaptığı resimleri, karalamaları duvara yapıştırın ya da çerçeveye koyup odasına koyun.

*Çocuğunuzu aile içindeki haberlere, olaylara yakın tutmaya çalışın böylece çocuğunuz kendisini bu ailenin parçası olarak hissedecek, ileride sizinle olayları paylaşmakta zorlanmayacaktır.

*Çocuğunuzu duygularını söylemesine alıştırmak için onu devamlı destekleyerek yanıt verin. Mesela, onun teşekkür etmesi gerektiğinde, siz öne atılıp, “ikimiz birden size tesekkür ediyoruz” deyin.

*Çocuğunuzla birlikte mutfakta beraber bir yemek hazırlayın, sonra da oturup ikiniz birlikte yiyin, pizza, makarna, sandviç gibi pratik seyler olabilir.

*Çocuklarınızla oynarken, eğitimli olmalarına da dikkat edin.

*Çocuğunuzun odasını onun seçeceği renklere ve dekorasyona göre olmasına dikkat edin, eğer özel bir oda hazırlayamayacaksanız, onun istediği renk, biçimde olması gibi ufak detaylarla onun olduğu hissini verebilirsiniz.

*Çocuğunuz için, yılda bir kere olmak üzere, güzel bir doğum günü hazırlayın, onun sevdiği renklerden pasta, güzel hediyeler, şarkılar.

*Birlikte oturup video izleyin.

*Çocuğunuzla birlikte bir vazoya çiçek yerleştirin, birlikte çiçekleri seçip, yaprakları ayırıp, boylarını kesip, birlikte renklerine ve çiçek çeşitlerine göre bir düzen yapın.

*Çocuğunuzun, iyi bir insan olmasına yardımcı olun, (“teşekkür ederim, beni rahatsız etmeden telefon konuşması yaptırdığın için” gibi.)

*Çocuğunuz için çocuk dergilerine üye olun.

*Onun resim yapması, oyun oynaması için bir kutuda boya kalemi, kağıt, uhu, çocuklar için özel makas bulunduran bir kutu hazırlayın.

*Çocuğunuzun arkadaşlarını eve özel olarak çağırıp, onlar için kurabiye, meyve suyu hazırlayıp, onlara güzel çocuk kasetleri videoya koyup güzel bir zaman geçirmesini sağlayın.

*Çocuğunuza asla tutamayacağınız sözlerde, vaatlerde bulunmayın, söz verirseniz mutlaka yerine getirmeye çalışın.

*Bazen sizin yatak odanızda uzanıp televizyon izleyin, onun istediği bir şeyi yaparak onu da sizin özel odanıza dahil edin.
*Özel günlerin önemini birlikte karşılayın, sizin doğum gününüz, onunki, bayramlar, yılbası gibi özel günleri heyecanla beklemesine yardımcı olun.

ÖZEL KOCAELİ YILDIZ ANAOKULU – PSİKO- SOSYAL DANIŞMA SERVİSİ


Yazarın Diğer Yazıları


Anne Baba olmanın yolları

Anne Baba olmanın yolları

Yıldız Anaokulu
18.06.2018

ANNE BABA OLMANIN YOLLARI *Bütün acıyan yerleri

Devamını Oku